top of page

PROJEKTIMI I BETONIT, HAPAT - Silvana Çaushi


ree

Betoni është materiali që përdoret më tepër në ndërtimet në vendin tonë.

Gjithmonë e më shumë nevoja për projektimin e një betoni sipas kërkesave të projektit dhe ekonomisë është mëse evidente.

Projektimi i betonit dhe  pergatitja e recetes është procesi i përcaktimit të proporcioneve të drejta të çimentos, rërës dhe agregatit te trashe për të arritur klasen e synuar të betonit.

Avantazhet e modelit të projektimit te betonit dhe të recetes, janë  ato qe japin proporcionet e duhura të materialeve, duke e bërë kështu përdorimin e betonit ekonomik në arritjen e klasës së kërkuar sipas elementit strukturor te kerkuar.  Ndërsa, sasia e betonit që kërkohet për projekte të mëdha, ndikon tek ekonomia, siç është vecanerisht çimentoja, e bën projektimin e betonit qe te ndikoje shume ne aspektin  ekonomik.

Projektimi i betonit per klasat me te zakonshme sic jane:C20, C25, C30 dhe klasat më te larta te betonit mund të llogariten duke ndjekur hapat e mëposhtme:

Projektimi i recetes se betonit: Të dhënat e kërkuara për projektimin e betonit:

(a) Klasa karakteristike ne shtypje e betonit që kërkohet në fund të 28 ditëve = C25

(b) Madhësia maksimale nominale maksimale e agregatit të përdorur = 20 mm

(c) Forma e agregatit të trashë = këndore e thyer

(d) Punueshmëria e kërkuar ( konsistenca ) = 50-75 mm 

(e) Kontrolli i cilësisë bëhet sipas IS: 456

(f) Lloji i ekspozimit Gjendja e betonit (siç përcaktohet në IS: 456) = i ulet

(g) Lloji i çimentos së përdorur = PSC konform IS: 456 - 2000

(h) Metoda e derdhjes së betonit  = me pompe (ii) Të dhënat e provës materiale (të përcaktuara në laborator):

(a) pesha specifike e çimentos = 3.15

(b) pesha specifike e FA = 2.64

(c) pesha specifike e CA = 2.84

(d) Agregatet supozohet se kanë gjendje të thatë sipërfaqësore.

(e) Agregatet e gjera konfirmohen në Zonën II të IS - 383

Procedura për projektimin e betonit te klases C - 25:


Hapi 1: Përcaktimi i klases së synuar të betonit: - Konstantja Himsworth për faktor rreziku 5% është 1.65 dhe devijimi standard është marrë nga IS: 456 2000 për C - 25

Shkalla e betonit është 4.0.

ftarget = fck + 1.65 x S

= 25 + 1.65 x 4.0 = 31.6 N / mm2

ku, S = devijimi standard (N / mm2) = 4 (Shih: IS 10262- 2009 tabela 1)

Hapi 2 - Përcaktimi i raportit të ujit / çimentos: -

Referojuni: IS 456, (faqja nr. 20) Tabela 5

Raporti maksimal i ujit-çimentos i marrë për gjendjen e ulet të ekspozimit = 0.55

Supozojme raportin e ujit-çimentos si 0.50 për bazën e eksperimentit

0,5 <0,55, kështu që është në rregull.

Hapi 3 - Përzgjedhja e përmbajtjes së ujit për përzierjen:

Referojuni: IS 10262- 2009 Tabela 2

Përmbajtja maksimale e ujit e marrë = 186 Kg (madhësia maksimale e agregatit = 20 mm) Korrigjimi i përmbajtjes së ujit është

Përmbajtja e vlerësuar e ujit për përzierjen = 186+ (3/100) x 186 = 191.6 kg / m3

Hapi 4: Përzgjedhja e përmbajtjes së çimentos për kete përzierje:

Raporti i ujit-çimentos = 0.50

Përmbajtja e korrigjuar e ujit për përzierje = 191.6 kg / m3

Përmbajtja e çimentos =

Referojuni IS 456 - 2000, Tabela 5

Cimento minimale Përmbajtja e kërkuar për klase të ulet të ekspozimit = 300 kg / m3

383.2 kg / m3> 300 kg / m3, pra, OK.

Kjo vlerë kërkohet të kontrollohet për kërkesën e qëndrueshmërisë nga IS: 456 - 2000

Në këtë shembull për ekspozim të ulet dhe për betonin e armuar përmbajtja minimale e çimentos është 300 kg / m3 të cilat janë më pak se 383.2 kg / m3. 

Prandaj, përmbajtja e çimentos është pranuar  = 383.2 kg / m3. IS: 456: 2000, klauzola 8.2.4.2

Hapi 5: Vlerësimi i proporcionit të mbushesit te trashë Agregate për përzierje: - Referojuni IS 10262- 2009, Tabela 3

Për diametrin nominal max.  madhësia e agregatit për përzierje = 20 mm,

Zona e agregatit të imët = Zona II

Dhe Për w / c = 0.5

Vëllimi i agregatit të trashë për vëllimin e njësisë Betoni = 0.62

Tabela për korrigjim në vlerësimin e proporcionit të mbushesit te trashë

(Shënim 1: Për çdo rritje 0.05  ose ulje të ndryshimit në w / c, proporcioni i grumbulluar i mbushesit te trashë duhet të ndryshohet me 0.01.

Nëse w / c është më pak se 0.5, vëllimi i agregatit të trashë kërkohet të rritet për të zvogëluar  përmbajtjen e agregatit te imet në përzierje. Nëse raporti i çimento/uji është më shumë se 0.5, vëllimi i agregatit të trashë duhet të zvogëlohet për të rritur përmbajtjen e agregatit te imet.


Shënim 2: Për beton që derdhet me anë te pompës ose të ngjeshur në strukturë , proporcioni i grumbulluar i trashë mund të zvogëlohet deri në 10%) keshtu, Vëllimi i agregatit të trashë për njësi të vëllimit të totalit := 0.62 x 90% = 0.558

Vëllimi i agregatit të imet në përzierje = 1 - 0.558 = 0.442

Hapi 6: Vlerësimi i materialeve të përzierjes:

a) vëllimi i betonit është marrë = 1 m3

b) vëllimi i çimentos = (Pesha e çimentos / pesha specifike e çimentos) x (1/100)

= (383.2 / 3.15) x (1/1000) = 0.122 m3

c) vëllimi i ujit = (Pesha e ujit / pesha specifike e ujit) x (1/1000)

= (191.6 / 1) x (1/1000) = 0.1916 m3

d) Vëllimi i agregateve = a - (b + c) = 1 - (0.122 + 0.1916) = 0.6864 m3

e) Pesha e agregateve të trashë = 0.6864 x 0.558 x 2.84 x 1000 = 1087.75 kg / m3

f) Pesha e agregateve të imët = 0.6864 x 0.442 x 2.64 x 1000 = 800.94 kg / m3

Masat e perzierjes së betonit për përzierje konkrete të betonit

Cimento = 383.2 kg / m3

Uji = 191.6 kg / m3

Agregate të imëta = 800.94 kg / m3

Agregati i trashë = 1087.75 kg / m3

W / c = 0.5

Për provën -1 të betonit në laborator dhe për të kontrolluar vetitë e tij.

Për të bërë provën , masa e përbërësve të kërkuar do të llogaritet për 4 kubike që supozojnë humbje 25%.

Vëllimi i betonit i nevojshëm për Marrjen e 4 kubeve = 4 x (0.153 x1.25) = 0.016878 m3

WT.  e Cimentos = (383.2 x 0.016878) kg / m3 = 6.47 kg

WT.  e Ujit = (191.6 x 0.016878) kg / m3 = 3.23 kg

WT.  e agregatit të trashë = (1087.75 x 0.016878) kg / m3 = 18.36 kg

WT.  e Agregateve të imet = (800.94 x 0.016878) kg / m3 = 13.52 kg

Hapi 7: Korrigjimi për thithjen / lagështinë e agregatit: -

Siç supozuam se agregati është ne gjendje te thatë dhe sipërfaqe të ngopur, prandaj nuk kërkohet korrigjim. Hapi 8: Vleresimi per përzierjet e betonit: -

Trial Mix 1:

Përqindja e përzierjes e përcaktuar në Hapin 6. Bëjme provë përzierjen -1 & me këtë proporcion, betoni prodhohet dhe testohet për kërkesat e betonit të freskët.

Në këtë provë trisl mix,

Vlera e konsistences = 25 mm

Faktori i ngjeshjes = 0.844

Nga prova Mix Slum, betoni është i realizueshëm dhe ka një konsistence prej rreth 25 mm.

konsistenca e kërkuar = 50-75 mm

Pra, modifikimet dhe ndryshimet janë të nevojshme në provën mix 1 për të marrë aftësinë e dëshirueshme të punës.

Trial Mix 2:

Për të rritur punueshmërinë e përzierjes së betonit nga 25 mm në 50-75 mm duhet të bëhet një rritje e përmbajtjes së ujit me + 3%.

Përmbajtja e korrigjuar e ujit për përzierje = 191.6 x 1.03 = 197.4 kg.

Siç u përmend më herët për të rregulluar vetitë e betonit të freskët, raporti i çimentos/ujit nuk duhet të ndryshohet. 

Përmbajtja e çimentos = (197.4 / 0.5) = 394.8 kg / m3

Të cilat gjithashtu duhet të plotësojnë kërkesën e qëndrueshmërisë.

Vëllimi i agregatit në Beton = 1 - [4 394.8 / (3.15 1000)} + {197.4 / (1 x 1000)}] = 0.6773 m3

Pesha e agregatit të trashë = 0.6773 x 0.558 x 2.84 x 1000 = 1073.33 kg / m3

Pesha e agregatit të imët = 0.6773 x 0.442 x 2.64 x 1000 = 790.3 kg / m3

Proporcione të betonit për përzierjen trial mix 2

Pesha e çimentos = 384.8 kg / m3

Pesha e ujit = 197.4 kg / m3

Pesha e agregatit të imët = 790.3 kg / m3

Pesha e agregatit të trashë = 1073.33 kg / m3

Për të bërë provë -2, Pesha e materialit të kërkuar do të llogaritet për 4 kubike që supozon humbje 25%.

Vëllimi i betonit i nevojshëm për 4 kubike = 4 x (0.153 x1.25) = 0.016878 m3

Pesha e çimentos = (384.8 x 0.016878) kg / m3 = 6.66 kg

Pesha e ujit = (197.4 x 0.016878) kg / m3 = 3.33 kg

Pesha e agregatit të trashë = (1073.33 x 0.016878) kg / m3 = 18.11 kg

Pesha e agregateve të imet = (790.3 x 0.016878) kg / m3 = 13.34 kg

Në këtë vleresim te trial Mix,

Vlerë minimale e konsistences për përzierjen = 60 mm

Faktori i ngjeshjes për përzierje = 0.852

Pra, nga rezultatet e konsistences së Mix, betoni është i realizueshëm dhe ka një konsistence të vërtetë prej rreth 60 mm.

Konsistenca e kërkuar = 50-75 mm Pra, ajo plotësoi aftësinë e dëshiruar të punës duke kënaqur kërkesën e vlerës 50-75 mm. Tani, le të shkojmë në provë mix-3

Trial Mix 3: Në këtë provë raporti i përzierjes ujë / çimento do të ulet me 10% duke mbajtur përmbajtjen e ujit të qëndrueshëm.

Raporti i çimentos së ujit = 0.45

Si ulje e 0.05 në raportin w / c, duhet të rrisim ate të fraksionit të grumbulluar të trashë me 0.01.

Fraksioni i grumbulluar i trashë në përzierje = 0.558 +0.01 = 0.568

W / c = 0.45 dhe përmbajtja e ujit për përzierje = 197.4 kg / m3

Përmbajtja e çimentos për përzierje = (197.4 / 0.45) = 438.7 kg / m3

Vëllimi i agregatit në raporr me vëllimin e përgjithshëm të betonit = 1 - [{438.7 / (3.15 x 1000)} + (197.4 / 1000)] = 0.664 m3

Pesha e agregatit të trashë = 0.664 x 0.568 x 2.84 x 1000 = 1071.11 kg / m3

Pesha e agregatit të imët = 0.664 x 0.432 x 2.64 x 1000 = 757.28 kg / m3

Përzierje e rekomanduar Pesha e përbërësve për shkallën e betonit M25:

Për rezistencen ne shtypje të betonit kundër grafikut C / W për forcën e synuar 31.6 MPa, kemi gjetur keshtu

Raporti i c/w = 0.44

Pesha e përmbajtjes së ujit = 197.4 kg / m3

Pesha e përmbajtjes së çimentos = (197.4 / 0.44) = 448.6 kg / m3

Vëllimi i agregatit në vëllimin e përgjithshëm të betonit = 1 - [8 448.6 / (3,15 x 1000)} + (197.4 / 1000)] = 0.660 m3

Një ulje prej 0,05 në raportin w / c, duhet të rrisim të fraksionit të grumbullimit të trashë me 0.01.

Vëllimi i grumbulluar i mbushesit te trashë = 0.558 +0.01 = 0.568

Vëllimi i agregatit të imët në përzierje = 1 - 0.568 = 0.432

Pesha e agregatit të trashë = 0.660 x 0.568 x 2.84 x 1000 = 1064.65 kg / m3

Pesha e agregatit të imët = 0.660 x 0.432 x 2.64 x 1000 = 752.71 kg / m3


Silvana Çaushi

Aesthetic Structural Design

Polis University

Comments


bottom of page